Dziewczęce koronkowe sukieneczki

 

Już sama z siebie koronka jest niezwykle wdzięcznym i efektownym materiałem, a co dopiero kiedy uszyje się z niej  sukienkę komunijną. Taka kreacja musi zachwycać swoim pięknem i oryginalnością. Koronka daje wrażenie delikatności i subtelności. Jest lekka i zwiewna. Można powiedzieć, że ma same plusy. Co więcej, jest tak popularnym materiałem, że używa się jej także do zdobienia torebek komunijnych, rękawiczek, a nawet bolerek i pelerynek. Ponieważ w sklepach nie ma zbyt wielu modeli tego typu sukienek, można poszukać wśród koronkowych sukienek używanych. Często są one bardzo oryginalne, bo szyte na specjalne zamówienie przez profesjonalne krawcowe.

Mówiąc o koronkowej sukience komunijnej, mamy na myśli sukieneczkę, której elementy zostały wykonane z koronki lub do której ozdobienia posłużyła właśnie koronka. Innymi słowy, sukienka komunijna może być albo z koronki, albo z koronką.

Nawet wtedy, kiedy koronka jest materiałem dominującym, nigdy nie jest to jedyny materiał, z którego szyje się kreację. Przeważnie sukienka jest na bawełnianej lub satynowej podszewce, która stanowi spodnią warstwę sukienki. Koronka może pokrywać całą powierzchnię stroju, albo jego dolną lub górną część. Tak jest na przykład wtedy, gdy sukienka jest odcinana w pasie lub pod biustem. Wiele bajkowych, wymyślnych kreacji ma szyte z koronki rękawki albo dekolt. Takie urocze koronkowe cudo z pewnością przykuje uwagę gości i zachwyci wszystkie koleżanki naszej małej księżniczki.

W przypadku, kiedy koronka jest elementem dekoracyjnym, znajdziemy ją na mankietach rękawków, wykończeniu kołnierzyka lub dolnego brzegu sukienki. Często też kreacja przewiązana jest koronkowym pasem, kokardą lub tasiemką. Koronkowe aplikacje naszywa się symetrycznie, na przykład na około, lub asymetrycznie, na przykład od lewego biodra do prawej kostki, na dole sukienki.

Niezwykle harmonijnie wygląda strój składający się z koronkowej sukienki i koronkowego bolerka. Trzeba tylko pamiętać, aby koronkowe motywy na obydwóch częściach stroju były jeśli już nie takie same, to przynajmniej podobne. Nie wystarczy jednak zdecydować się na przykład na motywy kwiatowe, gdyż mogą one różnić się zbyt bardzo, na przykład wielkością, gęstością czy grubością nitki. Również połączenie motywów na przykład różyczki i lilii nie jest najlepszym pomysłem. Dla idealnego wyglądu dziewczynki lepiej wybrać jeden kwiat i konsekwentnie kupować poszczególne części garderoby i dodatki z jego motywem. W przypadku sukienki komunijnej zdecydowanie najlepiej sprawdzą się śliczne drobne kwiatuszki.