Proste alby dla chłopców i dziewczynek

 

Jeżeli myślimy, ze alba komunijna ustępuje klasą sukienkom, najwyższy czas zmienić zdanie. Alba to świetna propozycja dla tych, którzy lubią prostotę, ale nie są pozbawieni poczucia estetyki i cenią dyskretną elegancję. O ile kilka lat temu wybór alb do Pierwszej Komunii był raczej skromny, obecnie można wybrać wśród wielu fasonów i materiałów. Strój ten delikatnie podkreśla dziewczęcość lub chłopięcość dziecka i jest po prostu wygodny. Jego dodatkową zaletą jest cena, znacznie niższa od ceny sukienki czy garnituru. Gustowną albę kupimy już za nieco ponad sto złotych.

Niezależnie od tego, czy poszukujemy alby dla chłopca czy dla dziewczynki, warto zwrócić uwagę na ich rodzaje. Pierwszy to alby rozszerzane na dole, które wyjątkowo ładnie się układają i gwarantują swobodę ruchów. Drugi rodzaj to alby z wąską lub szeroką kontrfałdą, czyli plisem wszytym od wewnątrz materiału. Trzeci rodzaj to alby z zakładką od ramienia, która ładnie zakrywa szyję. Kiedy zdecydujemy się na konkretny wzór, warto pomyśleć nad tym, czy alba ma być z kapturem, stójką pod szyją, a może ozdobnym kołnierzem. Większość alb to alby długie, ale dla chłopca proponujemy albę krótką, sięgającą do kolan, do której pasują eleganckie spodnie garniturowe. Oczywiście chłopcu lepiej kupić albę z mniejszą ilością dekoracji. Materiały, z których szyte są alby to przede wszystkim atłas, żorżeta i gabardyna.

Obok alb gładkich w sklepach znajdziemy duży wybór ślicznych alb z haftowanym na przodzie motywem związanym z Komunią Świętą (Hostia, kielich z winogronem), motywem serca z promieniami lub rzadziej motywem kwiatowym. Aplikacje dekoracyjne są białe, złote, biało-złote, srebrne, złoto-srebrne, niekiedy niebieskie lub czerwone. Wiele alb posiada także poprzeczne dekoracyjne tasiemki na rękawach i na dole stroju lub też podłużne, wszywane wzdłuż tułowia. Czasami rękawy zamiast tasiemką obszyte są gipiurą. Kolorystycznie tasiemki dopasowane są do motywu z przodu alby. W kolorach sprzedawane są również sznury i do przewiązania alby lub pasy. Pamiętać trzeba, że sznur lub pas musi być takiego samego koloru jak motyw dekoracyjny i tasiemki, aby strój był uporządkowaną całością i zachwycał swoim pięknem.

Ponieważ alba z założenia jest strojem skromniejszym od sukienki komunijnej czy garnituru, dobrze, aby również  sukienka mamy i matki chrzestnej była stonowana. Dlaczego?  Jeżeli będzie ona zbyt wytworna, to  może przyćmić strój malucha. A przecież choćby na pamiątkowym zdjęciu nikt inny jak bohater lub bohaterka tego dnia ma się wyróżniać i skupiać na sobie uwagę oglądających zdjęcie osób.