Rękawiczki i torebki na pierwszą komunię

 

Wybór sukienki komunijnej, przy takiej ilości fasonów i modeli, to zajęcie bardzo absorbujące. W poszukiwaniu tej jednej, jedynej nie można jednak zapomnieć o komunijnych dodatkach. Powinny być one tak dopasowane, aby będąc dopełnieniem stroju były także ozdobą same w sobie. Jeżeli potraktujemy je po macoszemu i zdecydujemy się na pierwsze lepsze, mogą po prostu nie pasować do sukienki i tym samy zepsuć ogólny efekt. Gdy nie jesteśmy pewni, które rękawiczki, torebkę lub przybranie głowy wybrać, poprośmy o radę sprzedawcę.

Torebka pierwszokomunijna nie jest duża. Ma się w niej zmieścić różaniec, książeczka do nabożeństwa, chusteczka i ewentualnie lekarstwo, zapasowe wsuwki do włosów i futerał na okulary. Oczywiście taka torebka jest biała. Dobrze, aby była wykonana z tego samego materiału, z którego uszyta jest sukienka. Jeżeli strój komunijny jest bogato zdobiony, torebka powinna być skromniejsza (może być nawet zupełnie gładka) i na odwrót – skromniejsza sukienka doskonale komponuje się z bogaciej zdobioną torebką i rękawiczkami.

W zależności od modelu i dekoracji taka torebka kosztuje od kilku do sześćdziesięciu złotych. Podobnie jak w przypadku sukienek i alb, aplikacje dekoracyjne są albo białe, albo złote, rzadziej mieszane lub srebrne. Wśród nich znaleźć można motyw hostii, ale ponieważ często zdobi on sukienkę lub albę, lepiej go nie powtarzać, a zamiast niego wybrać torebkę z motywem kwiatowym. Jest też wiele torebeczek komunijnych z kokardką, koronką, lamówkami, kryształkami, haftem lub ozdobną tasiemką. Zdecydowanie najpopularniejsze są torebki w kształcie woreczka lub sakiewki. Są one ściągane sznureczkiem i mają okrągłe dno. Niezwykle delikatna i dziewczęca jest koronkowa torebka-koszyczek, jednak nadaje się ona tylko na dni bez deszczu. Wizytowe torebeczki komunijne są przeważnie na długim pasku i mogą służyć jeszcze długo po Komunii. Torebka-serce jest niezwykle oryginalna i po prostu śliczna. Torebki wykonane z tkaniny imitującej futerko na pewno wyróżnią się w tłumie.

Rękawiczki pierwszokomunijne wybieramy biorąc zawsze pod uwagę sukienkę i torebkę. Idealnie, gdy można kupić zestaw rękawiczki plus torebka, gdyż wtedy mamy pewność, że na obydwóch dodatkach będzie taka sama dekoracja. Same rękawiczki to koszt kilkunastu złotych. Można wybrać rękawiczki matowe lub błyszczące, krótkie (do nadgarstka) lub długie (do łokcia). W sprzedaży są rękawiczki pełne, zakrywające całe dłonie, lub zakładane na środkowy palec. Szykowne rękawiczki to nie tylko część komunijnej garderoby dziewczynki, ale też eleganckiego chłopca.