Strój na komunię z bolerkiem

 

Na początku odpowiedzmy na pytanie jaką funkcję pełni bolerko komunijne. Po pierwsze, stanowi ono dopełnienie całości stroju i dodaje elegancji. Po drugie, gdy sukieneczka jest z krótkim rękawem albo na szelkach, bolerko dyskretnie zasłania ramiona i ręce, chroniąc przed chłodem i dostosowując strój do powagi miejsca świętego, jakim jest kościół. Ale nawet wtedy, gdy sukienka komunijna jest z kołnierzykiem i długimi rękawami, takie wdzianko może się przydać. Nie ma przecież obowiązku go zakładać, a pogoda w maju lubi płatać figle, na które lepiej być przygotowanym. Nawet jeśli w dzień Komunii jest słonecznie, to niekoniecznie będzie tak przez cały Biały Tydzień. W końcu mądre porzekadło mówi: „Lepiej dźwigać, niż ścigać”. Bolerko pierwszokomunijne kosztuje od pięćdziesięciu do ponad stu złotych, jednak w ofertach sprzedaży sukienki używanej często dodawane jest za darmo.

Podobnie jak wybór sukienki do Komunii, wybór bolerka jest bardzo duży, a przez to trudny. W sprzedaży są szykowne wdzianka z długim i modne z krótkim rękawem. Różnią się one także długością. Niektóre sięgają do pachy, niektóre aż do talii. Najcieplejsze bolerka wykonane są z polaru lub z materiału imitującego futerko. Niekiedy futerkiem wykańczane są również bolerka z błyszczącej satyny. Bolerka, których głównym zadaniem jest zapewnienie ciepła, często mają kaptur lub szeroki, ozdobny kołnierz. Te szyte z tiulu lub koronki pełnią funkcję jedynie ozdobną. Lekkie i cienkie, nie chronią raczej przed chłodem, ale są niezwykle delikatne i romantyczne. Wybierając tego typu wdzianko, lepiej jednak zaopatrzyć się również w elegancki biały sweterek. W tym sezonie niezwykle popularne są też bolerka wykonane na szydełku, a nawet na drutach.

Jeżeli sukienka lub alba sprzedawana jest z bolerkiem w zestawie, to przeważnie obydwie części stroju szyte są z tego samego materiału lub dwóch materiałów ładnie się ze sobą komponujących. Są też podobnie zdobione, na przykład dekoracyjną złotą nitką lub tasiemką. Oczywiście na bolerku nie znajdziemy haftu hostii, ale często wykorzystywane są haftowane motywy kwiatowe, które ładnie współgrają z kwiatuszkami na wianku. Najbardziej fantazyjne bolerka ozdobione są wytłoczeniami, falbankami lub perełkami.

A jeżeli nie bolerko, to może żakiecik, ponczo komunijne albo delikatna, dziewczęca pelerynka? Taką pelerynkę narzuca się po prostu na plecy i związuje tasiemkami na przodzie. Często sięga aż do pasa, więc z powodzeniem może zastąpić sweterek, czy nawet kurteczkę. Zarówno koszt poncza, jak i pelerynki podobny jest do kosztu bolerka.