Sukienki dla mam i matek chrzestnych

 

Choć bohaterką dnia Pierwszej Komunii jest oczywiście dziewczynka i to jej strój ma być naj, naj, naj w tym niepowtarzalnym dniu, chyba nie ma na świecie mamy, która nie przejmowałaby się tym, co na siebie wtedy założy. Ten problem dotyczy także mam chłopców pierwszokomunijnych i wszystkich matek chrzestnych. W sumie to rzesza kobiet, które chcą wyglądać elegancko, a zarazem modnie i nowocześnie. A przecież kreacja na przyjęcie komunijne to nie wszystko. Liczą się także odpowiednio dobrane buty, rajstopy, torebka, okrycie wierzchnie, biżuteria i oczywiście fryzura, obowiązkowo inna niż ta noszona na co dzień.

Najpierw słów kilka o kolorze sukienki. Rzecz jasna nie może być ona biała, bo to kolor zarezerwowany dla małej bohaterki tego dnia. Jeżeli najlepiej czujemy się w jasnych ubraniach, zamiast bieli wybierzmy ecru, beż  lub krem. Tak samo odpada kolor czarny, kojarzący się raczej z pogrzebem niż z radosną uroczystością. Jeżeli preferujemy ciemne barwy, zamiast czerni wybierzmy granat lub grafit z wieloma jasnymi dodatkami. Na szczęście jest mnóstwo kolorów, które doskonale komponują się zarówno z porą roku, jak i samą uroczystością. Ponieważ zazwyczaj Komunia odbywa się w maju, miesiącu wiosennym, warto to podkreślić kolorem stroju. Nie chodzi oczywiście o kolory jaskrawe, ale już pastelowe barwy są jak najbardziej na miejscu. Stonowane odcienie błękitu, zieleni, żółci, czerwieni czy pomarańczy na pewno się sprawdzą i ładnie wyjdą na pamiątkowych zdjęciach.

Nie bez znaczenia jest fason kreacji. Komunia Święta to uroczystość odbywająca się w kościele, a więc nie pasuje udać się na nią w sukience zbyt krótkiej, bez rękawów lub ze zbyt wyciętym dekoltem. Równie ważne jest dopasowanie sukienki do figury. Przy odrobinie chęci nawet panie noszące rozmiar większy od standardowego znajdą coś interesującego i szykownego. Najlepiej skorzystać z fachowej porady sprzedawczyni. Cenne mogą być także jej sugestie dotyczące okrycia wierzchniego, na przykład żakietu, narzutki czy bolerka, choć jeżeli dla dziewczynki wybraliśmy sukienkę z bolerkiem, lepiej dla urozmaicenia dla siebie zdecydować się na coś innego. Inne dodatki trzeba dobierać pod względem koloru i pory roku.

Sukienka powinna być elegancka, w końcu strojem okazujemy szacunek innym ludziom, nie ma jednak potrzeby rezygnacji ze swobody. Jeżeli mamy się dobrze bawić, musimy czuć się dobrze w tym, co ubraliśmy. Lepiej zrezygnować z przykuwającej wzrok kreacji, na przykład sukni wieczorowej, bo uwaga wszystkim ma się skupiać na dziecku, a nie na nas. Prostota i skromność ubioru zawsze są w modzie.