Z kołnierzykiem, z muślinu, z satyny

 

Dokonując wyboru sukienki pierwszokomunijnej dla naszej pociechy, warto wziąć pod uwagę wszystkie możliwe opcje. Może być tak, że fason lub materiał, który na początku odrzuciliśmy, w końcu okaże się tym najlepszym. Jeżeli zebraliśmy już informacje o komunijnych albach, sukienkach tiulowych i koronkowych, czas przyglądnąć się bliżej sukienkom satynowym, muślinowym i z kołnierzykiem. Niezależnie od tego, którą ostatecznie wybierzemy, pamiętajmy, że dziewczynka ma się w niej dobrze i swobodnie czuć.

Będąc rodzajem atłasu, satyna cechuje się gładkością, można nawet powiedzieć śliskością w dotyku, przez co jest miła dla ciała. Nie jest to materiał tak bardzo zwiewny jak na przykład tiul, ale to jego zaleta, a nie wada. W odróżnieniu od lekkich sukienek tiulowych, wiele sukienek komunijnych z satyny ma strojny drapowany dół, co dodaje im niepowtarzalnego uroku i ekskluzywności. Satyna jest tkaniną lejącą się, dlatego dostosowuje się do każdego typu sylwetki i będzie odpowiednie nawet dla dziewczynki z nadwagą. Wśród satynowych sukienek komunijnych znajdziemy kreacje szyte z satyny błyszczącej lub matowej. Cała błyszcząca sukienka nie wszystkim się podoba, więc często materiał ten łączy się z  innymi, matowymi, jak na przykład żorżeta, szyfon czy gabardyna. Z satyny szyje się także eleganckie rękawiczki i torebki komunijne.

Z kolei muślin to cienka, lekka tkanina o delikatnym splocie. Sukienki uszyte z tego materiału są zwiewne i subtelne. Dzięki podatności na układanie, dziewczynki mogą cieszyć się bufiastymi rękawkami, fantazyjnym drapowaniem, ozdobnymi kokardami i marszczeniami. Muślin jest raczej tkaniną matową, a więc idealnie pasuje do niego ozdobny pas z satyny lub inne połyskujące dodatki. Często też sukienki szyte z muślinu ozdobione są dyskretnym haftem lub koronką. Muślinowe sukienki na kole, podobnie jak satynowe, mają rozłożysty dół, przez co prezentują się naprawdę okazale.

Komunijna sukienka z kołnierzykiem jest strojem niezwykle dystyngowanym i oryginalnym. Kołnierzyk jest ciekawym i pomysłowym wykończeniem górnej części sukienki, a jego odpowiedni kształt może wspaniale komponować się z komunijnym wisiorkiem lub łańcuszkiem. Delikatny, krótki kołnierzyk może też subtelnie podkreślić ładną linię szyi dziewczynki. Często zaokrąglone końce kołnierzyka zdobione są tak samo, jak dół sukienki, co daje wrażenie dobrze przemyślanej całości i harmonii wszystkich części kreacji. Natomiast gustowny kołnierzyk stojący to idealna propozycja dla dziewczynek mających problemy z gardłem, bo zakrywa szyję prawie w całości.